თეოლოგიის ფაკულტეტის პროფესორმა ვაჟა ვარდიძემ მონაწილეობა მიიღო საერთაშორისო კონფერენციაში
სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის თეოლოგიის ფაკულტეტის პროფესორმა ვაჟა ვარდიძემ მონაწილეობა რიგით 24-ე საერთაშორისო კონფერენციაში „ქრისტიანების როლი ევროპული ინტეგრაციის პროცესში“, რომელიც პოლონეთში, ქალაქ კრაკოვში გაიმართა მიმდინარე წლის 20-21 სექტემბერს.
ორდღიანი კონფერენცია, რომლის თემა იყო „ევროპის ახალი სახე“, ოთხ თემატურ პანელად იყო დაყოფილი, სადაც მოწვეულმა ექსპერტებმა, პოლიტიკოსებმა და ეკლესიის წარმომადგენლებმა ისაუბრეს საზოგადოებისათვის საჭირო ისეთ თემებზე, როგორიცაა სეკულარიზაცია, მიგრაცია და მიმდინარე ომი უკრაინაში.
საბაუნის პროფესორმა მონაწილეობა მიიღო პანელში „მიეჩვია ევროპა ომს?“ სადაც დიდი მხარდაჭერა გამოხატა უკრაინელი ხალხის მიმართ და კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი ევროპის მხარდაჭერის მნიშვნელობას უკრაინელი და არა მარტო უკრაინელი ხალხის მიმართ.
მუდმივმოქმედი კონფერენციის პროგრამის ნაწილს შეადგენდა დაჯილდოების ცერემონია „IN VERITATE“, რომელიც გაიცემა ეპისკოპოს თადეუშ პიერონეკის ფონდის მიერ ევროპული და ქრისტიანული ღირებულებების ერთმანეთთან დაახლოებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის. 2024 წლის ჯილდო გადაეცათ ბელგიის ყოფილ პრემიერ მინისტრს (2008-20 09) და ევროპული საბჭოს ყოფილ პრეზიდენტს (2009-2014), ჰერმან ვან რომპეის და პოლონეთის ყოფილ პრემიერ მინისტრსა (1997-2001) და ევროპარლამენტის პრეზიდენტს (2009-2012), პროფესორ იეჟი ბუჟეკს.
კონფერენციის დასაწყისში მონაწილეებს მიესალმნენ, ეპისკოპოსს თადეუშ პიერონეკის ფონდის ბოდრის პრეზიდენტი, რაფალ ბუდნიკი, ევროპარლამენტის ევროპის სახლხო პარტიის ვიცე თავმჯდომარე, ანდჯეი ჰალიცკი, ევროპარლამენტში ევროპის სახალხო პარტიის პოლონური დელეგაციის ვიცე თავმჯდომარე, ადამ იარუბასი, ევროკავავშირის ეპისკოპოსთა კონფერენციის გენერალური მდივანი, მანუელ ბარიოს პრიეტო და რობე შუმანის ფონდის წარმომადგენელი, იან ოლბრუხტი.

Professor of the faculty of Theology took part in the 24th international conference “
Vaja Vardidze, professor of the faculty of Theology participated in the international conference “The Role of Christians in the Process of European Integration” held in Poland, Krakow on the 20-21st September.
The topic of the two-days conference was "The New Shape of Europe" and was divided into four thematic panels, where invited experts, politicians and church representatives spoke about such topics as secularization, migration and the ongoing war in Ukraine.
Professor Sabauni took part in the panel "Has Europe Reconciled with the War?", where he expressed great support for the Ukrainian people and once again emphasized the importance of Europe's support for the Ukrainian people and not only the Ukrainian people.
A permanent part of the conference program was the "IN VERITATE" award Gala, awarded by the Bishop Tadeusz Pieronek Foundation, the main organizer of the conference, for outstanding attitude and achievements in combining European and Christian values”. The laureates of AD 2024 were: Herman Van Rompuy- former Prime Minister of Belgium (2008-2009) and President of the European Council (2009-2014) and Prof. Jerzy Buzek – former Prime Minister of Poland (1997-2001) and President of the European Parliament (2009-2012).
At the beginning of the conference, the participants were welcomed by Rafał Budnik , President of the Management Board of the Bishop Tadeusz Pieronek Foundation, Andrzej Halicki , Vice-Chairman of the European People's Party Group in the EP, Dr Adam Jarubas , Co-Chairman of the Polish Delegation in the EPP Group in the EP, Rev. Dr Manuel Barrios Prieto , Secretary General of COMECE and Dr Jan Olbrycht , Robert Schuman Foundation in Luxembourg.