ტრენერთა ტრენინგი და და STAR ის მორიგი სამუშაო შეხვედრა თბილისი
2018 წლის 16-18 ოქტომბრის ჩათვლით სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის აკადემიური და ადმინისტრაციული პერსონალი დაესწრო ტრენერთა ტრეინინგს,რომელიც გაიმართა საქართველოს უნივერსიტეტში ერასმუს+ KA2 “STAR” პროექტის ფარგლებში. ტრენინგს ესწრებოდნენ საბაუნის აკადემიური პერსონალი: ნაზიბროლა ჩინჩალაძე, თამთა მიქაბერიძე, მარინე თავართქილაძე, ნანა ციხისთავი, შორენა გოგიაშვილი, ეკატერინე ნაცვლიშვილი, გვანცა აბდალაძე და ადმინისტრაციიდან ნათია შეყილაძე და შორენა პარუნაშვილი.
პროექტის „სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლება - მოწინავე რესურსები საქართველოსა და ჩინეთისათვის STAR“ მთავარი მიზანია პროექტში მონაწილე საქართველოსა და ჩინეთის უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებზე მორგებული სწავლების თანამედროვე მეთოდების და გამოცდილებების თავმოყრა ერთ სახელმძღვანელოდ, გამოცდილებების გაზიარება და უნივერსიტეტებში ამ მეთოდების დანერგვა. პროექტის მიმდინარეობის დიდი დრო დაეთმო სახელმძღვანელოს შექმნას, ხოლო შემდეგი ეტაპი, ამ მეთოდების გაზიარება და ტრენინგებია ქართულ და ჩინურ უნივერსიტეტებში. ტრენინგებში მონაწილე აკადემიური და ადმინისტრაციული პერსონალი საბაუნიში ახლად დაფუძნებული უწყვეტი პროფესიული განვითარების ცენტრის ბაზაზე პერიოდულად ჩაატარებს ტრენინგებს აკადემიური პერსონალისათვის და გაუზიარებს მათ მიღებულ გამოცდილებას.
ტრენინგები ჩატარდა ორ ნაწილად: ადმინისტრაციული პერსონალისათვის ჩატარებული ტრენინგი ეხებოდა უწყვეტი განვითარების ცენტრის (CPD) ჩამოყალიბებას, მის მუშაობას და უნივერსიტეტებისათვის მის საჭიროებას. ხოლო, აკადემიური პერსონალისათვის ჩატარებული ტრენინგი - უშუალოდ სწავლების თანამედროვე მეთოდებს.
საქართველოს უნივერსიტეტში ჩატარებულ ტრენინგებს წინ უძღვოდა ონლაინ ტრენინგი, სადაც მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ გაცნობოდნენ პროექტის ფარგლებში შემუშავებულ სახელმძღვანელოს, გაცნობოდნენ სხვა მონაწილეებს და გაეზიარებინათ საკუთარი გამოცდილება.
ტრენინგებს უძღვებოდნენ პროექტის კონსორციუმში შემავალი უნივერსიტეტების წარმომადგენლები (კოიმბრას უნივერსიტეტი (პორტუგალია), რუსას უნივერსიტეტი (ბულგარეთი).
ტრენინგები გაიმართა პროექტის რიგით მე 4 შეხვედრის ფარგლებში, რომელიც დაგეგმილი იყო 15 ოქტომბრიდან 19 ოქტომბრის ჩათვლით. შეხვედრის ბოლო დღე დაეთმო პროექტის მონაწილეების მიერ ერთი კვირის შეჯამებას და პროექტის რიგით მეოხუთე შეხვედრის დაგეგმვას, რომელიც 22 ოქტომბრიდან 26 ოქტომბრის ჩათვლით გაიმართა ჩინეთის ქალაქ ჟანიანგში.

Training of Trainees and STAR project meeting in Tbilisi
Academic and administrative staff of Sabauni attended on the training of trainee that was held within the Erasmus+ KA2 STAR project on 16-18 October at University of Georgia. The main aim of the project “Sustainable Learner-Centered Teaching - Advanced Resources for Georgia and China (STAR)” is to collect the best practice of Learner-Centered Teaching into one manual considering the situation in Georgian and Chinese educational system and its implementation in the partner HEI. The first part of the project was dedicated to the development of the manual and establishment of CPD units at the Georgian and Chinese Universities. The next step according to the project is training for trainees and its implementation. Participant academic and administrative staff will provide the trainings for the professor of Sabauni. The trainings will be offered by newly established Center for Continuous Professional Development.
The trainings were divided into two part: for academic staff and for administrative staff. Academic staff were trained on the new teaching methods and administrative staff were informed about the CPD units.
Before the face-to-face training, the participant were able to share their experience and get familiar to the project during the online training (24 September – 13 October).
The trainings were prepared by the representatives of the partner Universities from: University of Coimbra (Portugal), University of Ruse (Bulgaria) Masaryk University (Czech Republic).
The training of trainee was held in frame of fourth project meeting, which was planned on 15-19 October. At the end of the meeting the participants of the project were concluded the trainings and discussed the agenda of the fifth meeting in Zhanjiang (China), which took place on 22 – 26 October.