მე-3 საერთაშორისო კონფერენცია „ტრანსფორმაციის ეტაპზე მყოფი საზოგადოებები“
2026 წლის 27 ოქტომბერს სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტის სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტი საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციას „გარდამავალ ეტაპზე მყოფი საზოგადოებები'' 2026 წელს უკვე მესამედ უმასპინძლებს.
კონფერენციის ძირითადი იდეა:
საკითხის კომპლექსურობიდან გამომდინარე ყოველწლიურად გარდამავალ ეტაპზე მყოფი საზოგადოების გამოწვევების ინტერდისციპლინური პერსპექტივიდან განხილვა,შესაძლებლობას გვაძლევს, გავაანალიზოთ პოლიტიკურ კონფლიქტებთან დაკავშირებული ისტორიული და უახლესი გამოცდილება, ევროპის უსაფრთხოების, ახალი მსოფლიო დღის წესრიგის პერიპეტიები და ამასთანავე, საზოგადოების განწყობებზე, ქცევებზე, მენტალურ ჯანმრთელობასა და კეთილდღეობაზე მოქმედი სოციალური თუ სხვა ფაქტორების გავლენა. ამავდროულად, საქართველოსა და მსოფლიოში საგანმანათლებლო სისტემების ტრანსფორმაციის რთული პროცესები თავისთავად აჩენს საჭიროებას გაანალიზდეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებისა და პრაქტიკების განვითარებადი როლი და მნიშვნელობა მდგრადობის, სამოქალაქო იდენტობისა და სოციალური კოჰეზიის განმტკიცებაში. ერთობლივად, ეს პერსპექტივები ნათელყოფს საზოგადოებათა ჩამოყალიბებასთან, კონფლიქტის დინამიკასთან, ფსიქიკურ ჯანმრთელობასთან და გარდამავალ საზოგადოებებზე სოციალური, კულტურული და ინსტიტუციური ფაქტორების ფართო გავლენასთან დაკავშირებულ ტენდენციებს.
კონფერენციის ფარგლებში იმუშავებს შემდეგი სექციები
- პოლიტიკისა და საერთაშორისო ურთიერთობების პანელი,
- ფსიქოლოგიისა და ანთროპოლოგიის პანელი;
- განათლების მეცნიერების პანელი
კონფერენციის სამეცნიერო კომიტეტი მიესალმება მოხსენებებს, რომელბიც კვლევებსა და პრაქტიკაზე დაყრდნობით, წარმოადგენენ უახლეს სამეცნიერო მიგნებებს, გაანალიზებენ მსოფლიოში, რეგიონსა და საქართველოში არსებულ აქტუალურ გამოწვევებს; წამოჭრიან პრობლემების პრევენციისა და ინტერვენციის გზების/საშუალებებს.
კონფერენციაში მონაწილეობა შეუძლიათ სოციალური მეცნიერებების (პოლიტიკა,საერთაშორისო ურთიერთობები, თავდაცვისა და უსაფრთხოების, სოციოლოგია,ფსიქოლოგია, ანთროპოლოგია და განათლების მეცნიერებები) მიმართულების პროფესორებს, ახალგაზრდა მეცნიერებს, დოქტორებსა და დოქტორანტებს.
კონფერნციის ჩატარების ადგილი: სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტი,
კალისტრატე ქუთათელაძის ქ. N 3
კონფერენციის ფორმატი: შერეული ფორმატით, ჰიბრიდულად (უპირატესად ადგილზე,თუმცა შესაძლებელია ონლაინაც).
კონფერენციის სამუშაო ენა: ინგლისური
კონფერენციაში მონაწილეობისთვის არ არის დაწესებული გადასახადი და ყველა მონაწილეს გადაეცემა სერთიფიკატი
გამოქვეყნების შესაძლებლობები:
კონფერენციის ფარგლებში წარმოდგენილი ნაშრომები განსახილველად გადაეცემა სარეცენზიო კომისიას, ხოლო განხილვისა და დადებითად შეფასების შემდეგ გამოქვეყნდება შემდეგ ჟურნალებში:

3rd International Conference “Societies in Transition”
Date: On 27 October 2026, the Faculty of Social Sciences at Sulkhan-Saba Orbeliani University will host the Third International Scientific Conference,'';Societies in Transition''.
Conference Overview:
Given the complexity of the subject matter, the annual interdisciplinary examination of the challenges faced by societies in transition provides an opportunity to analyze historical and contemporary experiences related to political conflicts, the evolving dynamics of European security and the new global agenda, as well as the influence of social and other factors on societal attitudes, behaviors, mental health, and well-being. Concurrently, the complex processes of educational transformation in Georgia and across the world inherently necessitate an analysis of the evolving role and significance of educational institutions and practices in fostering resilience, civic identity, and social cohesion. Taken together, these perspectives shed light on the trends pertaining to societal formation, conflict dynamics, mental health, and the broader impact of social, cultural, and institutional factors on societies in transition.
The conference will feature the following panels:
- Panel on Politics and International Relations
- Panel on Psychology and Anthropology
- Panel on Education Sciences
The Scientific Committee of the conference welcomes paper submissions that, grounded in research and practice, present the latest scholarly findings, examine pressing contemporary challenges at the global, regional, and national levels, and propose pathways and means for problem prevention and intervention.
The conference is open to professors, early-career researchers, doctors, and doctoral candidates in the fields of social sciences, including Politics, International Relations, Defence and Security Studies, Sociology, Psychology, Anthropology, and Education Sciences.
Venue: Sulkhan-Saba Orbeliani University, 3 Kalistrate Kutateladze Street, Tbilisi, Georgia
Format: The conference will be held in a hybrid format (primarily in offline, with the option of
online participation also available).
Working Language: English
Registration: There is no participation or registration fee. All participants will receive a certificate of participation.
Publication Opportunities: All submitted papers will be forwarded to the review committee.
Upon successful peer review and positive evaluation, accepted papers will be considered for publication in the following journals: